Informacje wykorzystane w powyższym artykule zostały zaczerpnięte z bloga Michał Kadlec. Oryginalny tekst znajduje się w poniższej lokalizacji:

 

Blog PO TORUNIU by Michał Kadlec

 

        Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do zapoznania się z blogiem Pana Michała jako że jest to cenne źródło informacji o historycznym Toruniu.

 


 

 

 

 

Historia Naszego Obiektu

 

       Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do naszych apartamentów „z nutą historii Toruńskiego hotelarstwa”. Historia lubi zataczać koło i to właśnie zrobiła na rogu ulic Chełmińskiej oraz Franciszkańskiej (ówczesnych Cullmerstrasse oraz Klosterstrasse).

 

       Dzieje jednego z najstarszych toruńskich hoteli zaczynają się bowiem jeszcze za czasów Pruskich, a konkretnie w 1832 roku w miejscu, w miejscu, gdzie w wcześniej funkcjonował browar. Lokal działał wówczas pod nazwą „Gasthof zur Goldenen Sonne” czyli „Zajad pod Złotym Słońcem”.

 

         Trzydzieści cztery lata później, w 1866 roku, po raz pierwszy pada nazwa „Hemplers Hotel” („Hotel Hemplera”). W międzyczasie hotel się rozbudowuje łącząc się z kamienicą sąsiadującą od strony ulicy Franciszkańskiej, a następnie w 1896 roku kolejny właściciel zmienia nazwę hotelu na „Hotel Centralny”. Już rok później, czyli w 1897 roku hotel kolejny raz zmienia właściciela jak i nazwę na „Hotel du Nord” czyli „Hotel Północny”.

 

         Dopiero w 1907 roku, w jednym ze styczniowych numerów Thorner Zeitung pojawia się ogłoszenie „Hotelu du Nord”, podpisane przez kolejnego już właściciela – Jeana Wagnera. Wagner prowadził interes przez pięć lat.

W 1912 roku kamienicę przejął Oskar Hethey, który przemianował „Hotel Północny” na „Północny Dwór” („Nordischer Hof”). Ta nazwa utrzymała się najprawdopodobniej do końca zaborów, a ostatnim właścicielem był Emil Knitter, który swoją przygodę z „Nordischer Hof” zaczął w 1914 r.

 

        W nadchodzących latach kamienica nadal pełniła funkcję hotelu i restauracji, a w 1923 roku funkcjonowała pod nazwą „Hotel Rzymski” w oryginale „Grand Hotel de Rome”, którego właścicielem był niejaki Zygmunt Majchrzycki.

 

         Gdzieś między 1923 a 1924 rokiem biznes upadł, a wraz z nim chwilowo została przerwana historia hoteli w tej kamienicy, którą wskrzesiliśmy do życia w sierpniu 2019 roku, kiedy to udostępniliśmy Państwu nasze pierwsze apartamenty nazwane na cześć działającego w tym miejscu „Północnego Dworu”.

MENU

ADRES

Nordischer Hof Apartments

Ul. Chełmińska 11 - Franciszkańska 1

87-100 Toruń

tel. +48 726 670 257

e-mail: reservations@nordischerhof.pl

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave